Afaceri comert

Catalogul magazinelor online.

Educatie: Portalul Rocarta

Librarie si biblioteca online pentru elevi si studenti.

Agenda evenimentelor culturale

Evenimente culturale, festivaluri, lansari de carte, premiere cinematografice si teatrale recomandate de redactorii revistei Cultura.

Tarile lumii

Politica internationala si istorie recenta.

Turism de aventura

Turism activ, ecoturism si vacante pe cont propiu.

duminică, 7 septembrie 2014

Stelisti si fosti stelisti selectionati in loturile naionale Reprezentativa Romaniei (2014)

Jucatori de la Steaua Bucuresti si fosti jucatori ai clubului selectionati in Nationala mare la inceputul preliminariilor Euro 2016:


Portari:


Ciprian TĂTĂRUȘANU
Data nașterii: 09.02.1986
Club: Fiorentina (Italia)
Selecții / goluri: 24 / 0

Fundasi:

Srgian LUCHIN
Data nașterii: 04.03.1986
Club: Steaua București
Selecții / goluri: 9 / 1
Vlad CHIRICHEȘ
Data nașterii: 14.11.1989
Club: Tottenham (Anglia)
Selecții / goluri: 25 / 0
Dorin GOIAN
Data nașterii: 12.12.1980
Club: Asteras (Grecia)
Selecții / goluri: 58 / 5

Mijlocasi:

 

Mihai PINTILII
Data nașterii: 09.11.1984
Club: Arabia Saudită
Selecții / goluri: 17 / 1
Andrei PREPELIȚĂ
Data nașterii: 08.12.1985
Club: Steaua București
Selecții / goluri: 0 / 0

Atacanti:


Bogdan STANCU
Data nașterii: 28.06.1987
Club: Genclerbirligi (Turcia)
Selecții / goluri: 29 / 6
Alexandru CHIPCIU
Data nașterii: 18.05.1989
Club: Steaua București
Selecții / goluri: 11 / 3
Claudiu KEȘERU
Data nașterii: 02.12.1986
Club: Steaua București
Selecții / goluri: 1 / 1

Jucatori stelisti si fosti stelisti in Reprezentativa Nationala Under 21 (U21 / Sub 21 de ani):

Portari: -

Fundasi:

Alin TOȘCA
Data nașterii: 14.03.1992
Club: Steaua București

Mijlocasi: -

 Atacanti:

Gabriel IANCU
Data nașterii: 15.04.1994
Club: Steaua București

Jucatori stelisti si fosti stelisti in nationala reprezentativa Under 17 (U17 / Sub 17 ani)

Portari:

Ionuț POIANĂ (11.01.1998, Steaua București)

Fundasi: -

Mijlocasi: -

 Atacanti: -

Dinamovisti si fosti dinamovisti la loturile nationale (2014)

Jucatori de la Dinamo Bucuresti si fosti jucatori ai clubului selectionati in Nationala mare la inceputul preliminariilor Euro 2016:

Portari: -

Fundasi:

Srgian LUCHIN
Data nașterii: 04.03.1986
Club: Steaua București
Selecții / goluri: 9 / 1
Gabriel TAMAȘ
Data nașterii: 09.11.1983
Club: Watford (Anglia)
Selecții / goluri: 63 / 3
Dragoș GRIGORE
Data nașterii: 07.09.1986
Club: Toulouse (Franța)
Selecții / goluri: 6 / 0
Cosmin MOȚI
Data nașterii: 03.12.1984
Club: Ludogorets (Bulgaria)
Selecții / goluri: 5 / 0
Constantin GRECU
Data nașterii: 06.08.1988
Club: Dinamo București
Selecții / goluri: 0 / 0

Mijlocasi:

Gabriel TORJE
Data nașterii: 22.11.1989
Club: Konyaspor (Turcia)
Selecții / goluri: 36 / 10

Atacanti:

Ciprian MARICA
Data nașterii: 02.10.1986
Club: Konyaspor (Turcia)
Selecții / goluri: 71 / 24

Jucatori dinamovisti si fosti dinamovisti in lotul Under 21 (U21 / Sub 21 de ani):

 Portari: -
Fundasi:
Steliano FILIP
Data nașterii: 15.05.1994
Club: Dinamo București
Mijlocasi:
Ionuț ȘERBAN
Data nașterii: 07.08.1995
Club: Dinamo București
Dorin ROTARIU
Data nașterii: 29.07.1995
Club: Dinamo București
Atacanti: -

Jucatori dinamovisti si fosti dinamovisti in lotul nationalei Under 17 (U17 / Sub 17 ani):

 Portari: -
Fundasi: Vlad GÎSĂ (10.06.1998, Dinamo București)
Mijlocasi: -
Atacanti: -

Nationala Romaniei - rezultatele in calificarile pentru Campionatul European

Palmaresul Reprezentativei ROmaniei in preliminariile Campionatelor Europene de fotbal (toate editiile de pana acum):

2012 - nu s-a calificat
2008 - faza grupelor
2004 - nu s-a calificat
Sferturile de finală - 2000
1996 - faza grupelor
1992 - nu s-a calificat
1988 - nu s-a calificat
1984 - faza grupelor
1980 - nu s-a calificat
1976 - nu s-a calificat
1972 - nu s-a calificat
1968 - nu s-a calificat
1964 - nu s-a calificat
1960 - nu s-a calificat

Nationala Romaniei - programul meciurilor din Preliminariile Euro 2016 (grupa F)

Data Gazde Oaspeti Competitie
07.09.2014 GRECIA - ROMÂNIA Euro 2016
11.10.2014 ROMÂNIA - UNGARIA Euro 2016
14.10.2014 FINLANDA - ROMÂNIA Euro 2016
14.11.2014 ROMÂNIA - IRLANDA DE NORD Euro 2016
29.03.2015 ROMÂNIA - INSULELE FAROE Euro 2016
13.06.2015 IRLANDA DE NORD - ROMÂNIA Euro 2016
04.09.2015 UNGARIA - ROMÂNIA Euro 2016
07.09.2015 ROMÂNIA - GRECIA Euro 2016
08.10.2015 ROMÂNIA - FINLANDA Euro 2016
11.10.2015 INSULELE FAROE - ROMÂNIA Euro 2016

vineri, 22 august 2014

Indicii UEFA 2014 - cluburi, inainte de faza grupelor in cupele europene (top 100 cluburi din Europa)

UEFA Team Ranking 2014

Echipele romanesti din clasament sunt: Steaua Bucuresti (56), CFR Cluj (80), Unirea Urziceni (!!, 113), FC Vaslui (125), DInamo Bucuresti (133), FC Timisoara (151), Otelul Galati (169), Rapid Bucuresti (188), Pandurii Targu Jiu (211), Astra Giurgiu, Petrolul Ploiesti si Gaz Metan Medias (toate trei la egalitate pe locul 222)

luni, 24 iunie 2013

Echipele castigatoare ale Cupei Romaniei de la origini pana in prezent (1933-2013)

Echipele castigatoare ale competitiei Cupa Romaniei, de la prima editie (1933/34) si pana in 2013 sunt: Sezon Club 
Season Club
12/13 FC Petrolul Ploiesti FC Petrolul Ploiesti
11/12 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
10/11 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
09/10 CFR 1907 Cluj CFR 1907 Cluj
08/09 CFR 1907 Cluj CFR 1907 Cluj
07/08 CFR 1907 Cluj CFR 1907 Cluj
06/07 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
05/06 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
04/05 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
03/04 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
02/03 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
01/02 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
00/01 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
99/00 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
98/99 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
97/98 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
95/96 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
94/95 FC Petrolul Ploiesti FC Petrolul Ploiesti
93/94 Gloria Bistrita Gloria Bistrita
92/93 Universitatea Craiova Universitatea Craiova
91/92 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
89/90 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
88/89 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
87/88 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
86/87 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
85/86 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
84/85 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
83/84 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
82/83 Universitatea Craiova Universitatea Craiova
81/82 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
80/81 Universitatea Craiova Universitatea Craiova
80/81 Universitatea Craiova Universitatea Craiova
79/80 Politehnica Timisoara Politehnica Timisoara
78/79 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
77/78 Universitatea Craiova Universitatea Craiova
75/76 Universitatea Craiova Universitatea Craiova
75/76 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
74/75 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
73/74 Jiul Petrosani Jiul Petrosani
72/73 Oltchim Ramnicu Valcea Oltchim Ramnicu Valcea
71/72 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
70/71 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
69/70 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
68/69 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
67/68 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
66/67 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
65/66 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
64/65 FC Universitatea Cluj FC Universitatea Cluj
63/64 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
62/63 FC Petrolul Ploiesti FC Petrolul Ploiesti
61/62 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
60/61 Ariesul Turda Ariesul Turda
59/60 Progresul Bukarest Progresul Bukarest
58/59 FC Dinamo Bucureşti FC Dinamo Bucureşti
57/58 Politehnica Timisoara Politehnica Timisoara
55/56 Club Atletic Oradea Club Atletic Oradea
54/55 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
53/54 FCM Resita FCM Resita
52/53 UTA Arad UTA Arad
51/52 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
50/51 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
49/50 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
48/49 FC Steaua Bucureşti FC Steaua Bucureşti
47/48 UTA Arad UTA Arad
41/42 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
40/41 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
39/40 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
38/39 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
37/38 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
36/37 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
35/36 Ripensia Timisoara Ripensia Timisoara
34/35 FC Rapid Bucureşti FC Rapid Bucureşti
33/34 Ripensia Timisoara Ripensia Timisoara